دوره 20، شماره 1 - ( 3-1402 )                   جلد 20 شماره 1 صفحات 197-181 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gharavi E, Veisi H. Using RST-based deep neural networks to improve text representation. JSDP 2023; 20 (1) :181-197
URL: http://jsdp.rcisp.ac.ir/article-1-1004-fa.html
غروی عرفانه، ویسی هادی. به‌کارگیری نظریه ساختار بلاغی برای بهبود بازنمایی متن با شبکه‌های عصبی عمیق. پردازش علائم و داده‌ها. 1402; 20 (1) :181-197

URL: http://jsdp.rcisp.ac.ir/article-1-1004-fa.html


دانشگاه تهران
چکیده:   (109 مشاهده)
یافتن یک بازنمایی معنایی غنی با ابعاد کم برای متون طولانی یکی از چالش­های اساسی در فعالیت­های مختلف پردازش زبان طبیعی به شمار می­رود. این بازنمایی باید اطلاعات معنایی و نحوی متن را در برگرفته و همچنین بر حسب وظیفه مد نظر ارتباط و تشابه متون را در ابعاد کم مدل‌سازی کند. در این مقاله تلاش بر آن است تا با بهره‌گیری از نظریه ساختار بلاغی و شبکه‌های عصبی عمیق چالش­های مطرح شده مرتفع گردد. نظریه ساختار بلاغی با ارائه یک ساختار سلسله مراتبی به توصیف اهمیت عبارات موجود در متن و روابط بین آن‌ها می‌پردازد. در اینجا تأثیر به‌کارگیری این ساختار درختی بر دو وظیفه بازیابی اطلاعات و تحلیل احساسات بررسی شده‌است. در وظیفه بازیابی اطلاعات، جهت مدلسازی وابستگی معنایی بین مستندات، یادگیری بازنمایی سند توسط شبکه‌های عصبی بازگشتی عمیق دوقلو صورت پذیرفت. بطوریکه ذخیره و بازیابی مستندات متنی تسهیل گردد. این شبکه از دو زیرشبکه بازگشتی عمیق تشکیل شده­است. این شبکه­های بازگشتی، مبتنی بر ساختار درختی حاصل از تجزیه متن توسط نظریه ساختار بلاغی می‌باشند. این متدلوژی بر روی دو مجموعه داده خبری شامل اخبار بی­بی­سی و همچنین زیرمجموعه­ای از دادگان رویترز مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج نشان می­دهد بازنمایی ارائه شده توسط این ساختار، کارآیی بالاتری از بازنمایی­های سنتی مبتنی بر سبد کلمه دارد. این رویکرد کارایی را به میزان ۶٪ بر روی مجموعه داده بی‌بی‌سی و ۳٪ بر روی مجموعه داده رویترز نسبت به بهترین روش کلاسیک بهبود داده‌است. در وظیفه تحلیل احساسات، در ابتدا به کمک شبکه عصبی بازگشتی عمیق مبتنی بر درخت ساختار بلاغی به ایجاد بازنمایی و در نهایت دسته‌بندی احساسات نظرات افراد پرداخته شد. سپس سایر اطلاعات موجود در درخت جهت بهبود مدل مورد استفاده قرار گرفت. این اطلاعات شامل آگاهی از اهمیت هر بخش از متن با استفاده از درخت ساختار بلاغی می­باشد. با تشخیص بخش­های مرکزی متن و اعمال مکانیزم توجه بر آن در شبکه عمیق بازگشتی بازنمایی غنی‌تری برای متن ایجاد می­گردد. این بازنمایی کارایی مدل تحلیل احساسات را بر روی دادگان اینترنتی نظرات بینندگان فیلم در مقایسه با روش­های پایه به میزان ۳٪ افزایش داده است. نتایج حاصل از این بررسی، بهبود بازنمایی متن با استفاده از شبکه­های عمیق مبتنی بر نظریه ساختار بلاغی را نشان می­دهد. بهبود بازنمایی به کمک ساختاردهی متن غیر ساختار یافته بر روی زبان­های دیگر از جمله زبان فارسی می­تواند مورد راستی آزمایی قرار بگیرد.
 
شماره‌ی مقاله: 12
متن کامل [PDF 1659 kb]   (42 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات پردازش متن
دریافت: 1398/2/8 | پذیرش: 1400/9/15 | انتشار: 1402/5/22 | انتشار الکترونیک: 1402/5/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این تارنما متعلق به فصل‌نامة علمی - پژوهشی پردازش علائم و داده‌ها است.